YAVUZ TEZCAN


YAVUZ TEZCAN HAKKINDA
İlk ve orta okulu Ankara'da bitirdim Ankara Gazi Lisesi ve
Ankara Cumhuriyet Lisesinde okuduğum lise öğreniminin
son yılını Karamürsel Lisesinde tamamladım


                      9 yıldır Gemi Maketi eğitimi aldığını ve bugüne kadar 27 gemi maketi yaptığını ifade eden Yavuz Tezcan, “ Ben Fidanlık İlköğretim Okul Müdürlüğü’nden emekli olduktan sonra kendi yapabileceğim hobiler araştırırken Gemi Maket Ustası Yusuf Akmeşe ile tanıştım ve kursuna katıldım. 
                      Aldığım eğitimden sonra kendi maket gemilerimi yapmaya başlardım. İlk yaptığım gemi Karayip Korsanları Filmindeki gemiyi yaptım. Tabi ilk yaptım gemi çok acemi işiydi ama zamanla kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda Mahmudiye gemisi başta olmak üzere Nusret, İzmit Muhribi, Gülcemal ve Savanora gemisini yaptım. Mahmudiye Gemi Maketim İzmit Gayret Gemi Müzesi’nde sergileniyor. Savanora Gemi Maketim ise Kazıklı Kervan Saray’da sergileniyor. Şimdi son olarak 1 Mart Üsküdar Vapur Faciasında batan Üsküdar Vapurunun maketini yaptım. Üsküdar Vapur Maketini hazırlamam 2 aydan fazla sürdü. Bütün bölümlerini bire bir çalıştım. 
                      İlk yaptığım gemi arasında oldukça fark var. Tabi daha kendimi geliştirmem gerekiyor ama yaptığım gemi maketlerini oldukça beğeniyorum. Şimdi Türkiye’nin ilk uçak gemisi olacak olan Anadolu Uçak Gemisi’nin maketi üzerinde çalışıyorum.  Bu eserimde oldukça güzel olacağını düşünüyorum” dedi.

1 TEMMUZ 2021